VALİ BALKANLIOĞLU’NDAN AKÜ HUKUK FAKÜLTESİ KÜTÜPHANESİNE ÖNEMLİ DESTEK

Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu’nun katkılarıyla Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Hukuk Fakültesi Kütüphanesi’ne kazandırılan kitapların teslim töreni, 27 Mayıs 2014 tarihinde gerçekleştirildi. Tören öncesinde Hukuk Fakültesi’nde incelemelerde bulunan Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu ve beraberindekiler, Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Şafak Balı tarafından bilgilendirildi.

AKÜ Hukuk Fakültesi’nde düzenlenen törenin açılış konuşmasını yapan AKÜ Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Şafak Balı, Hukuk Fakültesi’nin akademik çalışmaları ile ilgili bilgiler vererek, “Göreve başladığımız ilk günden itibaren, bir yandan bilime katkı sunmak ve diğer yandan öğretim üyelerimizi yetiştirmek üzere, Lisansüstü Seminerleri adı altında düzenli bilimsel etkinlikler yürütmekteyiz. Bu etkinliklere katılmak üzere çeşitli il ve üniversitelerden fakültemize akademisyenler davet etmekteyiz” dedi. Lisansüstü Seminerleri’ne katılacak akademisyenlerin misafir edilmesi hususunda destekleri nedeniyle İşadamı Adnan Demirel’e teşekkür eden Balı, “Gelen akademisyenlerin misafir edilmesi konusunda üniversitemizin imkânlarının yeterli olmadığı her durumda, DEMMER Şirketleri adına Sayın Adnan Demirel maddi katkılarıyla hep yanımızda oldu. Kendilerinin bundan sonraki benzer çalışmalarımız için de en büyük destekçimiz olacağına dair inancımız, çalışma azmimizi ve şevkimizi kamçılamaktadır” diye konuştu.

AKÜ Hukuk Fakültesi’nin Bakanlar Kurulu’nun, 21 Haziran 2010 tarihli kararı ile kurulduğunu ifade eden Prof. Dr. Balı, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından Ağustos 2011’de bölüm ve anabilim dallarının açılmasına karar verildiğini söyledi. Balı, AKÜ Hukuk Fakültesi ile ilgili şu bilgileri paylaştı:

“Hukuki ve bürokratik yapılanma sürecine paralel olarak Sayın Rektörümüzün girişimi, titizlikle takibi ve her türlü desteği ile Fakültenin fiziksel altyapı çalışmaları da hızlı biçimde yürütülmüştür. Üniversitenin Ahmet Necdet Sezer Kampus alanı içerisinde yapımına başlanan Hukuk Fakültesi binası Barusan Kocabıyık Vakfı’nın desteğiyle 2011 yılı sonlarında bitirilmiş, 2012 Mayıs ayı itibarıyla tefrişatı ve kısmen çevre düzenlemesi tamamlanarak hizmete hazır hale getirilmiştir.  Kendi binasında faaliyete başlamasıyla birlikte Fakülte’nin idari ve akademik yapılanması çalışmalarına hız verilmiştir. Bu amaçla çok kısa süre içerisinde, farklı anabilim dalları ve unvan derecelerinden öğretim üyeleri ve araştırma görevlilerinin atamaları yapılmıştır. Hâlihazırda ikisi profesör üçü yardımcı doçent olmak üzere 5 öğretim üyemiz; ikisi fiili olarak burada görev yapan, on dokuzu ise Ülkemizin güzide üniversitelerinde görevlendirilmiş olarak lisansüstü çalışmalarını sürdürmekte olan toplam 21 araştırma görevlisinden oluşan oldukça yetkin bir akademisyen kadrosuna sahip bulunmaktayız.”

AKÜ Hukuk Fakültesi olarak pek çok kurum ile bilimsel ve akademik anlamda ortak başarılı çalışmalara imza attıklarını dile getiren Balı, bunları şöyle özetledi:

“Fakültemiz, akademik ve bilimsel anlamda oldukça önemli çalışmalar yürütmüştür ve bunları sürdürmektedir. Örneğin bunlardan birisi, Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanlığı izni ile ülkemizde sadece belirli üniversitelerde yürütülen, ‘Arabuluculuk Sertifika Programı’dır. Bundan başka birkaç kez polis okulu öğrencilerini, insan hakları eğitimi çerçevesinde fakültemizde ağırladık. Ayrıca son iki yıl içerisinde Lisansüstü Seminerleri Üst Başlığı altında, bazıları multidisipliner, bazıları ise farklı kurumlarla işbirliği halinde bir dizi bilimsel etkinlik gerçekleştirdik. Araştırma görevlilerimizin, başka söyleyişle geleceğin öğretim üyeleri adaylarımızın iyi yetişmesi ve üniversiteye aidiyet bilincinin gelişmesini sağlamak üzere hemen her ay yaptığımız bu etkinliklere, siyaset bilimi, kamu yönetimi, sosyoloji, tarih ve islami ilimlerden de öğretim üyeleri davet ettik. Afyonkarahisar Adliyesi ve Barosuyla ortak etkinlikler yaptık. Türkiye’de ilk ve tek ciddi bilimsel toplantı olarak, ‘Gezi Çalıştayı’nı, yine Türkiye’de ilk defa ‘Hukuk Politikası’ başlığı altında bir bilimsel etkinliği biz gerçekleştirdik.”

Balı, AKÜ Hukuk Fakültesi’nin fiziki anlamda yeni akademik yıla hazır olduğunu belirterek, “Fakültemiz ikisi amfi tarzında, 110 kişilik 4 ve 121 kişilik 2 derslik olmak üzere toplam 6 dersliği, uygulama amaçlı, 50 kişi izleyici kapasiteli modüler bir duruşma salonu, 30 kişi kapasiteli bir bilgisayar laboratuarı, biri 25, diğeri 50 kişi kapasiteli 2 adet seminer salonu ve yaklaşık 2 bin kitaptan oluşan, şimdilik mütevazı bir uzmanlık kitaplığı, yeteri sayıda idari büro, sosyal alanlar, öğretim üyeleri ve araştırma görevlisi odalarına sahiptir” ifadelerini kullandı.

AKÜ Rektörü Solak’tan Vali Balkanlıoğlu ve İşadamı Demirel’e teşekkür plaketi

Prof. Dr. Balı’nın ardından söz alan AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak ise AKÜ’de İslami İlimler Fakültesi, Tıp Fakültesi ve Hukuk Fakültesi’nde eğitim öğretimin vazgeçilmez kaynaklarından olan kitap ve basılmış eserlerin artırılması ve zenginleştirilmesi için birçok çalışmanın yürütüldüğünü söyledi. Bu kapsamda yaklaşık 2 ay önce 150 bin kitabın yer aldığı AKÜ Merkez Kütüphanesi’nin yeni yerinde öğrenci, öğretim elemanı ve Afyonkarahisar halkının hizmetine sunulduğunu kaydeden Solak, “Merkez Kütüphanemizi yeni binasında hizmete soktuktan hemen sonra Diyanet İşleri Başkanlığımızla yapılan protokol kapsamında da Diyanet İşleri Başkanlığı’nca 3 bin eser İslami İlimler Fakültemizin Kütüphanesi’ne kazandırılmıştır” dedi.

Solak, öğrenciler ve öğretim elamanları için kütüphaneler ve merkezi laboratuvarların önemli yaşam alanları olduğunu belirterek, “Geçtiğimiz yıl Fakülte kütüphanelerimizde yeterli sayıda kitap bulunmazken şimdi ise raflara baktığımız zaman mevcut dolapların dolduğunu görüyoruz. Bu artarak da devam edecektir. Böylesi güzel çalışmalar her zaman takdirle anılacaktır” diye konuştu. Solak konuşmasında fakültenin yapımında verdiği destekleri nedeniyle merhum İşadamı Asım Kocabıyık’ı rahmet andığını da belirterek, “Ayrıca üniversitemize verdiği destekler nedeniyle Demirel ailesine de teşekkürlerimi sunuyorum. Merkez Kütüphanemizin önüne 13 metre yüksekliğinde, 3 metre eninde ve 3 metre derinliğinde Afyon mermerinden güzel bir saat kulesi inşa ettiriyorlar. Ramazan bayramını takiben hem Merkez Kütüphanemizin önündeki yeni rekreasyon alanı ile saat kulesini de hizmete sunacağız” ifadelerini kullandı.

Hukuk fakülteleri önemli okullardır

Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu ise konuşmasında hukuk fakültelerinin gerek fiziksel gerekse akademik anlamda donanımlı fakülteler olması gerektiğine işaret ederek, şunları söyledi:

“Ben de İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunuyum. Hukuk Fakülteleri çok önemli okullar aslında. Hukuk fakültelerinde binaların yetersiz ve derme çatma olması yine hocalarının yetersiz olması yani yetersiz imkânların var olması, beraberinde buradan mezun olan çocukların da yetersiz olmasını getirecektir. AKÜ Hukuk Fakültesi’ne gelecek öğrenciler, ‘Ben hukuk fakültesi öğrencisiyim. Önemli bir fakültede öğrenim görerek, bilgi ve donanıma sahip olacağım’ duyguları ile öğrencilerin okuması onları da etkileyecektir. Bugün itibariyle internet sayesinde ve sağ olsun Rektörümüzün çabalarıyla Afyonkarahisar’dan dünya kütüphanelerine online sistem üzerinden abone olmak suretiyle ulaşılamayacak hiçbir kitap kalmadı. Öğrenci tezlerine kadar ulaşmak mümkün. Çalışmak, bir şeyler üretmek isteyen öğrenciye ve öğretim elemanlarına namütenahi bilgi kaynaklarının anahtarları bizim üniversitemizde var. Ancak böyle bir kütüphane bulunması, ders çalışacak ve bir şeyler araştıracaklar için de önemli. En azından temel kitapların bulunması ve bazı süreli yayınlara abone olunması son derece önemli.”

Balkanlıoğlu konuşmasında Demirel ailesine de teşekkür ederek, “Afyonkarahisar’da sosyal sorumluluk sahibi değerli iş adamlarımız var. Bunların başında da Demirel ailesi bulunuyor. Her türlü hayır ve hasenatın öncüsü ve önderi durumundalar. Üniversitemize destekleri de sonsuz. En son bildiğim kadarıyla çok modern bir diyaliz merkezi yaptırdılar” diye konuştu.

Konuşmaların ardından fakülteye verdikleri destekler nedeniyle Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu ve İşadamı Adnan Demirel’e AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak tarafından teşekkür plaketi takdim edildi.

Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Afyonkarahisar Cumhuriyet Başsavcısı Adem Yazar, AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, Türk-iş İl Temsilcisi Muharrem Uslu, İşadamı Adnan Demirel ile öğretim üyeleri ve AKÜ idarecilerinin katıldığı tören, düzenlenen kokteyl ile son buldu.

Vali Balkanlıoğlu, Rektör Solak’a Veda Ziyaretinde de Bulundu

23 Mayıs 2014 tarih ve 29008 Sayılı Resmi Gazete’de 2014/6366 Karar Sayısı ile yayınlanan Valiler Kararnamesi ile Ordu Valiliği görevine atanan Vali İrfan Balkanlıoğlu, aynı gün Rektör Prof. Dr. Mustafa Solak’a da veda ziyaretinde bulundu.

Karşılıklı görüşlerin dile getirildiği ziyarette Vali İrfan Balkanlıoğlu ile tanışmış ve çalışmış olmaktan büyük bir mutluluk ve gurur duyduğunu ifade eden Rektör Solak, “Sayın Valimizin, Ordu’da da çok başarılı çalışmalara imza atacağına inanıyorum. Yeni görevlerinden dolayı kendilerini kutluyor, hanımefendi ve çocukları ile mutlu, sağlıklı ve huzurlu bir yaşam diliyorum” dedi. Vali Balkanlıoğlu ise, “Değerli Rektörümüz ile tanışmış ve birlikte çalışmış olmaktan duyduğum memnuniyeti belirtmek isterim. Burada görev yaptığım süre içerisinde Rektörümüzün, geleceğimizin teminatı gençlerimiz ve üniversitemiz için yapmış oldukları başarılı çalışmalara tanık oldum. Kendisine veda ederken başarılı çalışmalarının devamını dilerim” diye konuştu.

27mayis1404 27mayis1405 27mayis1406 27mayis1407 27mayis1408

27mayis1409 27mayis1410 27mayis1411 27mayis1412 27mayis1413

27mayis1414 27mayis1415 27mayis1416 27mayis1417 27mayis1418

27mayis1419

Kaynak: http://haber.aku.edu.tr/vali-balkanlioglundan-aku-hukuk-fakultesine-kutuphanesine-onemli-destek/

03 Ocak 2016, Pazar 246 kez görüntülendi