Yolların kavuştuğu yer, Afyonkarahisar’dan hepinize Merhaba !

Afyon Kocatepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Türkiye’nin en genç ve en dinamik hukuk fakültelerinden birisidir. Fakülte, Bakanlar Kurulu’nun, 21 Haziran 2010 tarihli Kararı ile kurulmuş ve faaliyetlerine 9 Şubat 2012 tarihinde kurucu Dekan ataması ile başlamıştır. 2011 yılı içerisinde yapımına başlanan Hukuk Fakültesi binası Borusan Kocabıyık Vakfı tarafından yaptırılmış olup, 2012 Nisan ayı içerisinde tefrişatı ve çevre düzenlemesi de tamamlanarak hizmete hazır hale getirilmiştir. 

İlk mezunlarını 2018 yılında verecek olan fakülte, alanında yetkin akademik kadrosu ve donanımlı yardımcı akademisyenleri ile sıcak bir hukuk öğrenme ortamı vaat etmektedir. Fakülteyi diğerlerinden farklı kılan en önemli noktalar birebir hoca öğrenci ilişkisi ile az sayıda öğrenciye sağlanan etkin hukuk eğitimidir. AKÜ Hukuk Fakültesi, adeta bir kolej havasıyla sıcak bir aile ortamında, öğrencilerin her türlü sorununa çare arandığı, ideale uzanan yolda büyük çabaların sarf edildiği örnek bir hukuk fakültesi olma yolundadır.

AKÜ Hukuk, genç bir fakülte olmasına rağmen kuruluşundan bu yana on bir lisansüstü seminer düzenlemiştir. Bununla da kalmamış Türkiye’de bir ilk olan Maden Hukuku Sempozyumu ile Mecelle Sempozyumunu başarı ile gerçekleştirmiştir. Özel Hukuk ve Yargılamasındaki Güncel Sorunlar Sempozyumu’nun ise 2017 yılında geniş bir katılımla ikincisi düzenlenmiştir. Bu sempozyumun ileriki yıllarda uluslararası bir boyuta taşınması amaçlanmaktadır.

AKÜ Hukuk Fakültesi, bağlı bulunduğu Afyon Kocatepe Üniversitesi’nin ANS kampüsünde bulunmaktadır. Borusan Holding tarafından yaptırılan ve duruşma salonu, okuma salonu, konferans salonu gibi imkânlara sahip modern eğitim binasının yanı sıra, öğrencilerin hukuk yayınlarına ulaşabileceği Merkez Kütüphanesi son beş yıl içerisinde yapılan kapsamlı kitap alımları ile hukuk açısından oldukça zengin bir literatüre sahiptir. Heinonline gibi online veritabanı abonelikleri ile öğrencilerin aku uzantılı e-postaları ile İngilizce kaynaklara kampüs dışından da erişmelerine imkan sağlanmıştır.

Afyon Kocatepe Hukuk Fakültesi’nin karşısında adeta bir öğrenci köyü haline gelen Erenler Semti öğrenciler için geniş ve çeşitlilik arz eden konaklama imkânları sunmaktadır. Yine aynı semtte öğrencilerin vakit geçirebileceği pek çok sosyal ve eğlence ortamı bulunmaktadır. Kampüs içerisinde ve çevresinde ise yarı özel ve devlet yurtları bulunmaktadır. Konaklama Afyon’da sorun değildir.

Afyon şehri, yolların kesiştiği yer olarak anılır. Afyonkarahisar Otogarından Türkiye’nin her şehrine ve bazı yurtdışı şehirlere otobüs bulmak mümkündür. Tatil merkezi Antalya otobüsle 3 saat, kayak merkezi Davraz ve Isparta 2 saat, başkent Ankara 3 saat, İzmir 4,5 saat, Eskişehir ise 1 saat 30 dakika uzaklıktadır. Zafer Havaaalanı ile İstanbul 1 saat mesafededir. Ulaşım Afyon’da sorun değildir. Afyon şehri aynı zamanda termal turizm merkezidir. Bu anlamda otel, yüzme havuzu, kaplıca gibi imkânlar açısından Türkiye’nin en zengin şehirlerinden birisidir. Şehirde Park Afyon, Afium ve Özdilek gibi üç büyük alışveriş merkezi bulunmaktadır.

Afyon Kocatepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi, akademisyenleri ile sizlere karşılaştırmalı bir bakış açısı ve hukuki düşünme yeteneği kazandırmayı hedeflemektedir. Ders müfredatını incelediğinizde klasik hukuk derslerinin yanısıra, öğrenciye karşılaştırmalı bakış açısı sunan ve hukuki düşünme yeteneğinin gelişmesine bu şekilde katkı sağlayan pek çok ders bulunduğu görülecektir.

Fakültemiz genç bir hukuk fakültesi olduğu için alanında uzman öğretim üyesinin bulunmadığı derslerde, Anadolu Üniversitesi ve Necmettin Erbakan Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden değerli öğretim üyeleri fakültemize destek olmaktadır. Özellikle de Anadolu Üniversitesi fakültemize yoğun şekilde destek vermektedir. Bu anlamda Afyon Kocatepe ve Anadolu Üniversitesi işbirliği ile açılan Özel Hukuk Ortak Tezli Yüksek Lisans Programı iki yıldır yüksek lisans programına öğrenci almaktadır.

Kafanıza takılan her türlü konuda bize çekinmeden hukuk@aku.edu.tr adresinden veya fakültenin resmi facebook sayfasından yazabilirsiniz.

Hepinizi AKÜ Hukuk Fakültesi’ne bekliyoruz.

AKÜ Hukuk Ailesi adına Dekan V. Prof. Dr. Hasan Hüseyin Bayraklı

03 Ocak 2016, Pazar 8523 kez görüntülendi