AKÜ HUKUK FAKÜLTESİ’NDEN İDDİALI BAŞLANGIÇ

Bu yıl ilk defa lisans öğrencisi alacak olan Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Hukuk Fakültesi, “Türkiye’nin en iyi hukukçularını yetiştirme” iddiasıyla yola çıkıyor. Dekan Prof Dr. Ali Şafak Balı, Fakültesinin bu aşamaya zorlu süreçlerden geçerek geldiğini, zaman içerisinde öngörülmeyen bazı olumsuzluklar yaşadıklarını, ancak buna rağmen hiçbir zaman yılmadıklarını, aksine ideallerini gerçekleştirmek için her seferinde daha çok istek ve şevkle çalıştıklarını söyledi.

İlk Yıl 50 Öğrenci Alınacak

Prof. Dr. Balı, bu yıl ilk defa kendilerine lisans kontenjanı verilmiş olmasını memnuniyetle karşıladıklarını, hâlihazırda gerekli tüm hazırlıkları tamamlayarak heyecanla ilk öğrencilerini beklemeye başladıklarını kaydetti. Balı, şunları söyledi:

“Bu yıl fakültemize 50 öğrenci alınacak. Fiziksel kapasitemizin yeterliliğine rağmen, kontenjanın azlığı, bizim tercihimizdir. Zira biz her bir öğrenciyi ayrı ayrı değerli görüyor ve önemsiyoruz. Onların en iyi şekilde yetişmesi için elimizden gelenin en iyisini yapmaya kararlıyız. Öğrencilere sadece pozitif hukuk bilgisini vermek, onları birer mevzuat işçisine dönüştürmek tarzındaki geleneksel hukukçu eğitimi yaklaşımı, bizim anlayışımızla uyuşmamaktadır. Biz öğrencilerimize, yürürlükteki kanunlar görünürde ne derse desin, sorgusuz sualsiz ona boyun eğmek yerine, her durumda hukukun, hakkı teslim etmek adına, adalet ve hakkaniyet adına, ne dediğini keşfetmeleri gerektiğini öğreteceğiz.”

Balı, Fakültesinin internet sayfasında potansiyel öğrencilerine yönelik yaptığı açıklamada, sayısal alanlar dışında tercih yapmayı düşünen üniversite adaylarının büyük bölümünün hayallerini “hukuk fakültesinde okumak” idealinin süslediğini belirterek, bu öğrencilerin hemen hepsinin tercih listelerinin ilk sıralarında hukuk fakültelerine yer verdiklerine işaret etti. Balı, talebin bu kadar yoğun olmasının, pek çok kimsenin ‘iyi’ diye bildiği hukuk fakültelerinin taban puanlarında normalin üzerinde bir yükselmeye yol açtığına işaret etti. Çok sayıda hukuk fakültesi açılmasının, eskilerden, yenilere doğru öğretim üyesi hareketliliğini beraberinde getirdiğini anlatan Balı, potansiyel öğrencilerine hitaben şunları söyledi:

“Çok sayıda hukuk fakültesinin açılmasıyla birlikte, bu yenilere doğru gerçekleşen öğretim üyesi hareketliliği dolayısıyla klasik avantajlarını önemli ölçüde kaybeden eski fakültelerimizin, bir de sürekli kontenjan artışı dolayısıyla sunabilecekleri fiziksel imkânlar da giderek daralmıştır. Şüphesiz tüm fakültelerimiz, idarecileri ve eğitimci kadrosu sizlerin en iyi biçimde yetişmeniz için çaba sarf etmektedir. Ancak salt iyi niyet, samimi çalışma yeterli değildir; diğer faktörlerle birlikte fiziksel imkânların da bunu desteklemesi gerekir. İlk defa bu yıl öğrenci alacak Afyon Kocatepe Hukuk Fakültesi bu açıdan ideal bir tercih alternatifi olarak karşınızda durmaktadır.”

Neden AKÜ Hukuk tercih edilmeli?

Büyük iddialar ve ideallerle yola çıktıklarına vurgu yapan Prof. Dr. Balı, bu iddialarının gerçekleşmesinin fiziki altyapı imkânlarına, nitelikli idari ve akademik kadroya sahip olmak kadar, kendilerini talep edecek öğrencilerin nitelikleriyle de doğrudan ilişkili olduğuna işaret etti. Bu çerçevede, tercih yapacak öğrencilerin fakültelerini ilk elden doğru biçimde tanımalarına imkân sağlamak üzere, aktif bir tanıtım kampanyasına giriştiklerini anlattı. Bu çerçevede, fakültelerinin web sayfasında, niçin tercih edilmeleri gerektiğini maddeler halinde sıraladıklarını, fakülte ve üniversitenin birer tanıtım videosuna da yer verdiklerini dile getirdi. Balı, anılan çağrısında, AKÜ Hukuk Fakültesi öğrenci adaylarına, niçin kendilerini tercih etmeleri konusundaki gerekçelerini şöyle sıraladı:

“(1)Türkiye’nin en iyi hukukçularını yetiştirmek sloganı ile yola çıktık. Buna inanan, bunu başarabilecek bir eğitimci kadrosuna sahibiz. (2) Fakültemiz kadrosunda olmasa bile size Türkiye’nin en iyi hukukçu hocalarından ders alma, onlarla tanışma ve tartışma imkânları vaat ediyoruz. (3)Edilgen değil, etkin olacağınız, aktif rol alacağınız, her türlü fikrinizi özgürce ifade edebileceğiniz, tartışabileceğiniz, sadece mevzuat bilgisiyle değil, Ülke ve Dünya gerçekleri ile birlikte, ideal ilke ve değerlerle tanışabileceğiniz bir eğitim anlayışı öneriyoruz. (4) Akademik ve idari, tüm personelimiz, sizlere kapılarımızı sürekli açık tutmaya ve her sorunuzla bire bir ilgilenmeye söz veriyor. İlk öğrencilerimiz olacağınız ve sayınız az olacağı için üzerinize titrenecektir, kendinizi bir aile ortamı içerisinde hissetmeniz için her şey yapılacaktır. (5) Sizlere, hem ders-çalışma mekanları hem de, dinlenme, eğlenme, vakit geçirme (rekreasyon) alanları bakımından zengin imkanlar sunuyoruz. (6) Fakültemizin bünyesinde bulunduğu Afyon Kocatepe Üniversitesi ve Afyonkarahisar ili de tercihinizi etkileyecek önemli avantajlara sahiptir. (7) Üniversitemiz Kampusü, Otogar’a ve Şehir Merkezine oldukça yakın mesafededir. Ulaşım sorunu yaşamayacaksınız. (8) Barınma konusunda da bir zorluk yaşamayacaksınız. Kampüs içerisinde Kredi Yurtlar Kurumuna ait yurtlar dışında, geniş kapasiteli Vakıf yurtları bulunmaktadır. Ayrıca şehir merkezi ve yerleşke civarında da çok sayıda yurt ve ev kiralama imkânı vardır. (9) Afyonkarahisar şehri batıyı doğuya, kuzeyi güneye bağlayan bir kavşak noktası olduğu için hiçbir ulaşım sorunu yaşamayacaksınız. (10) Çevresindeki illerle arsasındaki mesafeler kısa olduğu için evinize gitmeyi tercih etmediğiniz zamanlarda hatta hafta sonlarında kolayca giderek, gezip görebilirsiniz.”

Mevzuat işçileri değil, hukuk mimarları yetiştirmek istiyoruz

Prof. Dr. Balı, ayrıca, Fakültesinin web sayfasında da dile getirdiği, eğitim anlayışlarına dair bazı önemli ipuçlarına da değindi. AKÜ Hukuk Fakültesinin diğerleri gibi, öğrencilerini, birer mevzuat işçisine dönüştüren bir kurum olmayacağına, Fakültesinin insan odaklı adalet bilincini önceleyen eğitim kalitesiyle fark yaracağına inandığını belirtti.

Balı sözlerini şöyle noktaladı: Fakültemiz “sadece öğrencilerine değil, yapacağı bilimsel yayın ve etkinliklerle, başta ülke aydınları ve hâlihazırda hukukun aktif aktörleri olmak üzere, hukuka muhatap olan herkesin de hukuk algı ve bilincinin bu yönde gelişmesine hizmet edecektir. Kendisine rehber edindiği bu ideal doğrultusunda AKÜ Hukuk Fakültesi’nin başarılı olmaktan başka bir alternatifi yoktur. Hem akademik ve idari personeli, hem de öğrencisiyle bu yolda emin ve kararlı adımlarla yürümek sadece bir dilek değil, ahlaki bir ödev ve yükümlülük olarak kabul edilmektedir.”

4temmuz1401 4temmuz1402 4temmuz1403 4temmuz1404

Kaynak: http://haber.aku.edu.tr/aku-hukuk-fakultesinden-iddiali-baslangic/

03 Ocak 2016, Pazar 3637 kez görüntülendi